آب در هاون نکوبید (قسمت دوم)

0
332
23 بهمن 1400
0
332
23 بهمن 1400

آب در هاون نکوبید (قسمت دوم)

شب روز شکرگزاری سال قبل را با جک دمپسی شام خوردم؛ در سالی که بوقلمون را در سس فرو می برد، درباره عدم موفقیتش در مسابقه ای حرف زد که منجر شد عنوان قهرمانی سنگین وزن جهان را به تونی واگذار کند. گفت: «در اواسط بازی بودم که دریافتم دیگر سنم بالا رفته است. در پایان راند دهم هنوز سرپا بودم ولی توانی نداشتم. تمام صورتم مجروح شده بود و تورم داشت.
چشمانم از شدت ضربات مشت حریف تقريبا بسته بود… و دیدم داور دست تونی را به علامت پیروزی بالا برد دیگر قهرمان جهان نبودم. پشتم را به جمعیت کردم و به طرف رختکن رفتم. هنگامی که از کنار جمعيت رد میشدم، عده ای می کوشیدند دستم را بگیرند. و در چشمان عده ای هم اشک جمع شده بود.
یک سال بعد باز هم با تونی مبارزه کردم. اما فایده ای نداشت. کارم برای همیشه ساخته شده بود. نمی توانستم نگران این مطلب نباشم ولی به خود گفتم: من در گذشته زندگی نخواهم کرد و برای شیری که ریخته شده تأسف نخواهم خورد. مشتی را که به چانه ام خورده است تحمل می کنم تا نقش زمین نشوم.
و جک دمپسی دقیقا همین کار را کرد. چه گونه؟
آیا فکر می کنید مدام این جمله را تکرار می کرد که: «نگران گذشته نخواهم بود؟» ته، چنین جمله ای موجب می شد به نگرانی های گذشته اش بیندیشد. او شکست را پذیرفت، آن را برای همیشه فراموش کرد و فکرش را به برنامه هایی متمرکز کرد که برای آینده داشت. او این کار را با دایر کردن رستورانی به نام خودش در برادوی و هتلی در نیویورک انجام داد. این کار را با برپایی نمایش های بوکس انجام داد. او این کار را با سرگرم کردن خودش به کارهایی سازنده انجام داد تا دیگر فرصتی نداشته باشد نگران گذشته شود. جک دمپسی گفت: طی ده سال اخیر اوقاتی به مراتب بهتر از دوران قهرمانی ام داشته ام.
هرگاه به مطالعه کتاب های تاریخی و زندگی نامه افراد مختلف می پردازم از پی بردن به این مطلب که بعضی چگونه نگرانی ها را به دست فراموشی می سپارند و زندگی را با شادی و نشاط سپری می کنند متعجب میشوم.
روزی به زندان سینگ سینگ رفتم. آن چه بیشتر از همه چیز مرا متعجب کرد دیدن زندانیانی بود که همچون انسانهایی آزاد شاد بودند این مطلب را با لوئیس لاز، متصدی زندان، در میان گذاشتم و او به من گفت وقتی مجرمان برای نخستین بار وارد این محیط می شوند بسیار ناراحت و گرفته هستند. اما پس از گذشت چند ماه، اکثر کسانی که عاقل ترند تمام بدبختی های شان را کنار می گذارند و به تدریج زندگی در زندان را می پذیرند و سعی می کنند از آن حداکثر استفاده را ببرند. سپس ماجرای زندانی باغبانی را برایم تعریف کرد که هنگام کاشتن سبزیجات و گل ها در داخل محوطه زندان برای خودش آواز می خواند در واقع روحية آن زندانی که هنگام کاشتن گل ها و گیاهان آواز هم می خواند بسیار بهتر از روحیه بسیاری از ماست.
در واقع او می داند دستی که قلم را روی کاغذ می لغزاند، می نویسد؛ و حکمی مینگارد. او به نوشتن ادامه میدهد؛ نه می توان فریش داد تا نیم خطی را بکارد و نه اشکی قادر است کلام روی کاغذ را بشوید و محو گرداند.
پس چرا بی جهت اشک بریزیم؟ درست است که مرتکب خطا و لغزشی شده اید؟ آیا کسی را می شناسید که خطایی مرتکب نشده
حتی ناپلئون هم به دلیل خطاها و اشتباهاتش در یک سوم نبردها شکست خورد. شاید میانگین شکست های ما کمتر از او باشد. چه کسی میداند؟
و باید دانست که هیچ موجودی قادر نیست گذشته را باز گرداند. پس | بهتر است اصل هفتم را به خاطر بسپاریم: خاک اره را اره نکنید.
چکیده ای از مطالب بخش سوم چه گونه نگرانی را از پای درآوریم.
اصل شماره ۱: خود را سرگرم کنید تا نگرانی از ذهن تان دور شود. مهم ترین راه درمان نگرانی، اشتغال به فعالیت های
جسمی است.
اصل شماره ۲: اجازه ندهید امور کوچک خوشبختی تان را تحت الشعاع قرار دهد.
اصل شماره 3: با استفاده از قانون میانگین، نگرانی هایتان را مورد بررسی قرار دهید. از خود بپرسید احتمال وقوع فلان
حادثه چه میزان است؟
اصل شماره ۴: با حوادث غیرقابل اجتناب کنار بیایید، اگر درگیر حادثه ای شده اید که خارج از اختیار شماست، با خود
بگویید: همین است و جز این نمی تواند باشد.
اصل شماره ها برای رفع نگرانی های تان از قاعده به حداقل رساندن ضرر استفاده کنید. تخمین بزنید امری خاص، چه میزان و ارزش نگران شدن را دارد و هیچ گاه برای یک موضوع بیش از آن چه ارزشش را دارد نگران نشوید اصل شماره ۶: گذشته را به دست فراموشی بسپارید، خاک اره را اره نکنید!

اشتراک گزاری:

admin

دیدگاه ها (0)

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

وبسایت رویش ذهن

وبسایت رویش ذهن, وبسایتی در جهت افزایش مهارت رفتاری و ارتقا سطح روابط عمومی شما میباشد. امید است, توانسته باشیم در رسیدن شما به اهدافتان کمکی کرده باشیم.

نماد های اعتماد

وبسایت رویش ذهن به استناد نماد های زیر ، دارای مجوز رسمی از کلیه مراجع مربوطه در جمهوری اسلامی ایران می باشد !

نماد اعتماد وزارت صنعت و معدن و تجارت کاپیتان وردپرس
پروانه نشر دیجیتال  کاپیتان وردپرس
نماد پرداخت امن با بانک ملت در  کاپیتان وردپرس

تمامی حقوق برای وبسایت رویش ذهن محفوظ است | طراحی شده با در تیم طراحی رویش ذهن