عواقب نگرانی چیست؟ (قسمت دوم)

0
321
22 آبان 1400
0
321
22 آبان 1400

عواقب نگرانی چیست؟ (قسمت دوم)

اثر نگرانی بر روی قلب نگرانی عامل فشار خون است نگرانی می تواند عامل بروز روماتیسم شود به خاطر معده تان کمتر نگران شويد نگرانی می تواند موجب سرماخوردگی شود نگرانی از تیروئید دیابت و نگرانی قادر است حتی اشخاص راسخ را بیمار کند. ژنرال گرانت در اواخر جنگ داخلی به این مطلب پی برد. ماجرا از این قرار بود: ۹ ماه بود که نیروهای ژنرال گرائت منطقه ریچموند  را محاصره کرده بودند.

نیروهای تحت فرماندهی ژنرال لي با لباس های مندرس و شکمهای خالی، عقب نشینی می کردند. تمام نیروها به طور همزمان منطقه را تخلیه می کردند. گروهی هم در چادرهایشان دست به دعا برداشته بودند و کاری به جز گربه و نگرانی وضع آینده شان نداشتند، پایان کار نزدیک بود نیروهای ژنرال لي انبارهای پنبه و تنباکوی ریچموند را به آتش کشاندند و مهمات خود را منفجر کردند. شراره های آتش، آسمان را روشن کردند. نیروهای ژنرال لي شبانه شهر را ترک کردند. گرانت در تعقیب همه جانبه ای بود و به دلیل پیش روی، ارتباطش با پشت سر و در مجموع با متفقین خود قطع شده بود. در همین اثنا سواره نظام شرایدن از مقابل به او حمله کرد و با تصرف خطوط راه آهن، مانع رسیدن قطار مهمات به دشمن شد.

گرانت که از شدت سردرد حتی قادر نبود به درستی ببیند، از نیروهایش فاصله گرفت و در انباری مخفی شد. و در آنجا در دفترچه خاطراتش نوشت: «شب را در انباری گذراندم و پایم را در آب گرم و خردل گذاشتم. کمی خردل هم بر مچ دست ها و پشت گردنم مالیدم به این امید که تا فردا صبح حالم بهتر شود.

صبح روز بعد بلافاصله درمان شد. شفای او به دلیل معجزة خردل نبود بلکه سواری که چهار نعل خود را به او رسانده بود نامه ای از ژنرال لی در اختیار داشت که تصمیم گرفته بود تسلیم شود.

ژنرال گرانت مینویسد: «هنگامی که افسر حامل نامه نزد من آمده همچنان از سر درد می نالیدم ولی به محض دیدن مضمون نامه، درمان شدم.»

بدیهی است نگرانی های دلواپسی ها و تشویش ها او را بیمار کرده بود، و وقتی شفا یافت که داروی اعتماد به نفس و نوید موفقیت و پیروزی روحش را التیام داد.

هفتاد سال بعد، هنری مورگنتا که وزیر دارایی کابینه فرانکلین روزولت بود پی برد نگرانی چنان او را بیمار کرده است که احساس سرگیجه می کند. او در خاطراتش می نویسد: «وقتی رئیس جمهور به جای افزایش قیمت گندم، یک روزه ۴/۴۰۰/۰۰۰ بوشل گندم خریداری کرد، احساس نگرانی زیادی کردم. این امر موجب شد احساس سرگیجه بدی به من دست دهد. به خانه رفتم و بعد از ناهار مانند بهت زده ها در بستر دراز کشیدم.

هر گاه می خواهم به عینه ببینم چه بلایی بر سر افراد. نگران می آید، الزومی ندارد به کتاب خانه یا نزد پزشکی بروم. می توانم از پشت پنجره ای که مشغول نوشتن این کتاب هستم به بیرون نگاه کنم؛ ساختمانی آن سوی خیابان قرار دارد که نگرانی، مردی را از پای در آورده است و در ساختمان دیگری نیز مردی از شدت نگرانی دچار مرض قند شده است. در واقع وقتی قیمت های سهام در بازار افزایش یافت، قند خون و اوره این مرد هم بالا رفت.

هنگامی که مونتاین، فیلسوف برجسته فرانسوی، نیایت شهرداری شهر بردو را به عهده داشت به همشهریانش گفت: «مایلم امور شهر را به دست بگیرم ولی نمی خواهم کرد و ریه ای را سر این کار از دست بدهم.

همسایه من أمور مربوط به بازار سهام را به جریان خونش وارد کرد و نزدیک بود جانش را بر سر این راه بگذارد

نگرانی می تواند کاری کند که از شدت روماتیسم و آرتروز زمین گیر شوید و تا آخر عمر بر روی صندلی چرخدار بنشینید. دکتر راسل سسیل، یکی از متخصصان برجسته دانشکده پزشکی دانشگاه کورنل که شهرت جهانی دارد می گوید: چهار عامل شایع در بروز آرتروز دخالت دارند:

 ناکامی های زناشویی ۲- شکست های مالی و غصه ٣- تنهایی و نگرانی ۴- آلام ممند و بلند مدت

البته این چهار حالت تنها عوامل بروز آرتروز نیستند. این بیماری بر اساس عوامل گوناگون دارای حالات مختلفی است. اما باید خاطر نشان کرد که شایع ترین نوع آرتروز به واسطه چهار حالت فوق الذکر ایجاد می شود که دکتر راسل مسيل آنها را بیان کرد، به عنوان مثال یکی از دوستان من دچار چنان وضعیت مالی وخیمی شد که شرکت گاز اقدام به قطع گاز خانه اش کرد و پانک نیز خانه اش را گرو گذاشت. ناگهان همسرش دچار آرتروزی دردناک شد و علی رغم دارو و رژیم هایی که به کار می برد، بیماریش تا زمانی که وضعیت مالی شوهرش بهبود نیافت، ادامه پیدا کرد.

نگرانی ممکن است موجب پوسیدگی دندان نیز شود. دکتر ویلیام مک گونیگال طی سخنرانی اش در انجمن دندانپزشکان آمریکا گفت: شرایط روحی نامطلوب مانند نگرانی، ترس، اضطراب و ممکن است تعادل کلسیم بدن را بر هم بزند و موجب پوسیدگی دندان شود. وی یکی از بیمارانش را مثال زد که همواره دندان های سالمی داشت تا این که نگران بیماری همسرش شد. طی سه هفته ای که همسرش در بیمارستان بود و دندانش دچار پوسیدگی شده پوسیدگی ای که ناشی از نگرانی بود.

اشتراک گزاری:

admin

دیدگاه ها (0)

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

وبسایت رویش ذهن

وبسایت رویش ذهن, وبسایتی در جهت افزایش مهارت رفتاری و ارتقا سطح روابط عمومی شما میباشد. امید است, توانسته باشیم در رسیدن شما به اهدافتان کمکی کرده باشیم.

نماد های اعتماد

وبسایت رویش ذهن به استناد نماد های زیر ، دارای مجوز رسمی از کلیه مراجع مربوطه در جمهوری اسلامی ایران می باشد !

نماد اعتماد وزارت صنعت و معدن و تجارت کاپیتان وردپرس
پروانه نشر دیجیتال  کاپیتان وردپرس
نماد پرداخت امن با بانک ملت در  کاپیتان وردپرس

تمامی حقوق برای وبسایت رویش ذهن محفوظ است | طراحی شده با در تیم طراحی رویش ذهن