فرمول جادویی غلبه بر نگرانی و استرس

0
430
22 آبان 1400
0
430
22 آبان 1400

فرمول جادویی غلبه بر نگرانی و استرس (قسمت اول)

آیا دلتان می خواهد با به کارگیری دستورالعملی بلافاصله بر نگرانی غلبه کنید؟ پس بگذارید ماجرای ویلیس اچ کاریر را برایتان بازگو کنم تا از تجربه اش استفاده کنید. او مهندسی فرهیخته و با استعداد بود که صنعت تهویه هوا را در نیویورک پایه گذاری کرد. روش او یکی از بهترین روش هایی است که تا به حال در مورد نگرانی با آن برخورد کرده ام و وقتی یک روز با او مشغول صرف ناهار در باشگاه مهندسان نیویورک بودم از این روش مطلع شدم.آقای کاربر گفت: وقتی جوان بودم، در نیویورک در شرکت بوفالو فورج  کار می کردم.

مسئول نصب دستگاه تصفیه گاز در کارخانه شیشه سازی پیترزبورگ منطقه کریستال در استان میسوری بودم. نصب این دستگاه میلیونها دلار به نفع شرکت بود، هدف از نصب این دستگاه از میان بردن ناخالصی ها بود تا آسیبی به ماشین آلات نرسد. این روش تصفیه، کار جدیدی بود و قبلا در شرایط کاملا متفاوتی، یک بار آزمایش شده بود. وقتی مشغول کار بودم، مشکلات غیر قابل پیش بینی ای به وجود آمد. سرانجام دستگاه را نصب کردم ولی نتیجه کار رضایتبخش نبود.

از شکستم چنان گیج شده بودم که انگار ضربه ای به سرم زده اند. معده ام درد می کرد و حالت تهوع داشتم. به حدی نگران بودم که نمی توانستم شبها بخوابم. سرانجام حسی به من گفت که نگرانی مرا به جایی نمی رساند؛ لذا راهی یافتم تا بدون نگرانی پر مشکلم غلبه کنم. و موفق شدم. بیش از سی سال است که از این روش “ضد نگرانی استفاده می کنم تا بر مشکلاتم غلبه کنم. روش بسیار ساده ای است. هرکس می تواند آن را به کار گیرد. این روش شامل سه مرحله است.

مرحله اول: بدون ترس و صادقانه وضعیتم را بسنجیدم تا دریابیم در صورت شکست دچار چه مشکلی خواهم شد. دریافتم در صورت عدم موفقیت، نه کسی مرا با گلوله از پای در خواهد آورد و نه به زندان می روم.

کاملا مشخص بود. حقیقت امر این بود که در صورت عدم موفقیت ممکن بود کارم را از دست بدهم، و در ضمن امکان داشت رؤسایم ماشین آلات شرکت را پس بگیرند و ۲۰ هزار دلار متضرر شویم.

مرحله دوم: بعد از این که برایم مشخص شد پند ترین پیامد ممکن چیست، خود را آماده کردم تا اگر لازم شده آن را تحمل کنم. به خود گفتم: با این شکست سایفه ام خراب می شود و ممکن است کارم را از دست بدهم؛ اما اگر چنین اتفاقی بیفتد می توانم به کار دیگری بپردازم، در ضمن مدیران کارخانه هم در این کار دخیل هستند و می دانند ما مشغول آزمایش دستگاه جدیدی هستیم و اگر این آزمایش خسارتی ۲۰ هزار دلاری به آنها وارد کند باید زیان کار را هم تحمل کنند. می توانند این زبان را به حساب تحقیقات شرکت بگذارند چون کار ما آزمایشی است.

پس از تخمین زبان های احتمالی و پذیرفتن آنها در صورت لزوم، اتفاق بسیار مهمی رخ داد: بلافاصله چنان احساس آرامشی پیدا کردم که سابقه نداشت.

مرحله سوم: از آن به بعد، تمام نیرو و وقتم را صرف مقابله با بدترین موقعی کردم که در ذهن به تصویر کشیده و آن را پذیرفته بودم

اینک سعی داشتم به راه ها و روش هایی دست یابم تا ضرر احتمالی ۲۰ هزار دلار را که با آن مواجه بودیم، کاهش دهم. آزمایش های فراوانی انجام دادم و سرانجام به این نتیجه رسیدم که اگر ۵ هزار دلار دیگر صرف خرید لوازم جدید بکنیم، مشکل مان حل می شود. این کار را کردیم و به جای این که ۲۰ هزار دلار متضرر شویم، ۱۵ هزار دلار منفعت بردیم.

بدون شک اگر نگرانی را از خود دور نمی کردم هیچ گاه قادر به انجام این کار نبودم چون یکی از بدترین عواقب نگرانی این است که تمرکز انسان را برهم می زند، وقتی دچار نگرانی می شویم، فکرمان درست کار نمی کند و قدرت تصمیم گیری از ما سلب می شود. اما اگر خود را برای ناخوشایندترین وقایع آماده کنیم و این مطلب را بپذیریم، تمام تصورات واهی را کنار می گذاریم و قادریم پر مشکل مان تمرکز داشته باشیم.

این ماجرا مربوط به سال ها پیش است. اما نتیجه کار به حدی مطلوب بود که تا به امروز آن را به کار می گیرم و به همین دلیل زندگی ام کاملا فارغ از نگرانی و تشویش است.»

فکر می کنید چرا فرمول جادویی ویلیس اچ کاریر از نظر روانشناسی تا به این حد ارزشمند و از اهمیت برخوردار است؟ چون ما را از شر ابرهای خاکستری رنگ بزرگی که هنگام نگرانی دورمان را می گیرند و چشممان را کور می کنند، نجات می دهد. میتوانیم پاهایمان را سفت و استوار روی زمین بگذاریم، ما میدانیم کجا ایستاده ایم، و اگر زمین زیر پای مان سفت نباشد، چگونه می توانیم امید به پیش روی داشته باشیم؟

پروفسور ویلیام جیمز، پدر علم روانشناسی، سی و هشت سال پیش درگذشت، اما اگر امروز زنده بود و از فرمول رویارویی با بدترین وضع ممکن با خبر می شد، بدون شک از صمیم قلب آن را می پذیرفت. میدانید از کجا این مطلب را می دانم ؟ چون او روزی به دانشجویانش گفت: اهر چیز را آنگونه که هست، بپذیرید چون، نخستین گام جهت غلبه بر هر مشکلی، پذیرش آن است.»

اشتراک گزاری:

admin

دیدگاه ها (0)

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

وبسایت رویش ذهن

وبسایت رویش ذهن, وبسایتی در جهت افزایش مهارت رفتاری و ارتقا سطح روابط عمومی شما میباشد. امید است, توانسته باشیم در رسیدن شما به اهدافتان کمکی کرده باشیم.

نماد های اعتماد

وبسایت رویش ذهن به استناد نماد های زیر ، دارای مجوز رسمی از کلیه مراجع مربوطه در جمهوری اسلامی ایران می باشد !

نماد اعتماد وزارت صنعت و معدن و تجارت کاپیتان وردپرس
پروانه نشر دیجیتال  کاپیتان وردپرس
نماد پرداخت امن با بانک ملت در  کاپیتان وردپرس

تمامی حقوق برای وبسایت رویش ذهن محفوظ است | طراحی شده با در تیم طراحی رویش ذهن