چگونه در زمان حال زندگی کنیم !!! (قسمت دوم)

0
322
22 آبان 1400
0
322
22 آبان 1400

چگونه در زمان حال زندگی کنیم !!! (قسمت دوم)

یکی از تأسف آورترین معضلات زندگی کنونی ما این است که نیمی از تختخواب بیمارستان ها را بیمارانی اشغال کرده اند که دچار ناراحتی های عصبی و روحی هستند؛ بیمارانی که خاطرات گذشته و ترس از آینده کمرشان را خم کرده است. با این وجود عده بی شماری از این افراد می توانند بار دیگر در خیابان ها گام بردارند، شاد باشند و زندگی خوبی را | بگذرانند؛ برای این کار باید سخن زیر را سرمشق خود قرار دهند که گفت: «نگران آینده نباشه و یا باید گفته سر ویلیام اوسلر را سرمشق قرار دهند که گفت: «در زمان حال زندگی کنید.

ما در همین لحظه مابین دو ابدیت قرار داریم: گذشته ای که از بی نهایت آغاز شده است و آیندهای که تا بی نهایت ادامه دارد. مسلما نمی توانیم حتی برای لحظه ای، به طور همزمان در هر دوی این ابدیت ها قرار بگیریم. اگر چنین کنیم به جسم و روحمان آسیب می رسانیم. پس بگذارید به زندگی در لحظه ای که قادر به حیات در آن هستیم، قانع باشیم یعنی از هم اکنون تا زمانی که به رختخواب می رویم. رابرت لوئیس استیونسون می نویسد: «هر کس قادر است مصائب و مشکلات خود را | هر چند دشوار، تا شب هنگام به دوش بکشد. هر کس می تواند کارش را هر چند دشوار، فقط برای یک روز انجام دهد. و هر کس می تواند با شادی، شکیبایی و عشق طلوعی را به غروب برساند. و به راستی که مفهوم زندگی همین است.»

غروب آفتاب پی ببرد به اندازه ای تا امید بود که قصد خودکشی داشت. خانم شیلدز د انش را برایم این گونه آغاز کرد و گفت: در سال ۱۹۳۷ء شوهرم را از دست دادم. افسرده شدم و از طرفی هم بی پول. به آقای لئون روچ که کارفرمای سابقم در شرکت روچ فاولر شهر کانزاس بود نامه نوشتم و موفق شدم کار سابقم را از سر بگیرم. شغل من فروش کتاب به مدارس روستایی و مناطق غیر شهری بود و احتیاج به اتومبیل داشتم. دو سال قبل، وقتی شوهرم بیمار شد. مجبور شدم اتومبیلم را بفروشم؛ اما موفق شدم اتومبیل دست دومی را به صورت اقساط بخرم و بار دیگر به فروش کتاب ها بپردازم.

فکر می کردم رانندگی موجب تسکین افسردگی ام خواهد شد؛ اما طاقت نداشتم تنها رانندگی کنم و تنها غذا بخورم. بعضی از مردم مناطقی که به آنها سر می زدم به حدی فقیر بودند که کتابی به فروش نمی رفت و به همین دلیل متوجه شدم پرداخت قسطهای اتومبیلم کار دشواری است

در بهار سال ۱۹۳۸ در استان میسوری کارم را آغاز کردم. مدارس آن ناحیه نیز فقیر بودند و وضع جاده ها هم خراب بود؛ به حدی تنها و سرخورده شده بودم که تصمیم گرفتم خودکشی کنم. فکر می کردم دست یابی به موفقیت غیر ممکن است. هیچ دلیلی برای زندگی نداشتم. وقتی صبح ها از بستر برمی خاستم تا به دنبال کار بروم، وحشت وصف ناپذیری وجودم را فرا می گرفت. از همه چیز وحشت داشتم وحشت داشتم نتوانم قسطهای اتومبیلم را بپردازم؛ وحشت داشتم نتوانم کرایه اتاقم را بدهم؛ و وحشت داشتم نتوانم پولی در آورم تا شکمم را سیر کنم. می ترسیدم مبادا بیمار شوم و هزينه معالجه ام را نداشته باشم، وجود خواهرم تنها عاملی بود که مانع خودکشی ام شد. بدون شک از مرگ من رنج فراوانی می برد و در ضمن فکر تأمین مخارج کفن و دفن نیز آزارام می داد.

– اسپس، روزی مقاله ای خواندم که مرا به خود آورد و شهامت ادامه زندگی را در من زنده کرد. همیشه باید شکر گزار جمله ای باشم که در آن مقاله خواندم. آن جمله این بود: برای انسان عاقل، هر روز، شروع زندگی جدیدی است. این جمله را تایپ کردم و روی شیشه جلو اتومبیلم چسباندم تا همواره هنگام رانندگی در نظرم باشد. آموختم دیروزها را فراموش کنم و به فرداها نیندیشم. هر روز صبح به خود می گفتم: امروزه روز جدیدی است.

موفق شده بودم بر ترس از تنهایی و ترس از احتیاج غلبه کنم. در حال حاضر خوشبختم و به موفقیت نسبی ای دست یافته ام و شور و عشق زیادی به زندگی دارم. اینک می دانم باید علیرغم مصائب زندگی، هیچگاه ترس به دل راه ندهم، اینک می دانم نباید از آینده هراس داشته باشم. و اینک می دانم باید برای یک روز زندگی کنم و برای انسان عاقل، هر روز، شروع زندگی جدیدی است.»

حال فکر می کنید این شعر از کیست

انسان خوشحال است و به تنهایی نیز خوشحال اوست که امروز را فرا می خواند اوست که با امنیت وجود خویش میگوین ای فردا، هرچه هم بر وفق مرادم نباشی، بدان که من امروز را گذرانیده ام

به نظر می آید شعری نو است، این طور نیست؟ اما این شعر را هوراس  شاعر رومی  سروده است.

اشتراک گزاری:

admin

دیدگاه ها (0)

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

وبسایت رویش ذهن

وبسایت رویش ذهن, وبسایتی در جهت افزایش مهارت رفتاری و ارتقا سطح روابط عمومی شما میباشد. امید است, توانسته باشیم در رسیدن شما به اهدافتان کمکی کرده باشیم.

نماد های اعتماد

وبسایت رویش ذهن به استناد نماد های زیر ، دارای مجوز رسمی از کلیه مراجع مربوطه در جمهوری اسلامی ایران می باشد !

نماد اعتماد وزارت صنعت و معدن و تجارت کاپیتان وردپرس
پروانه نشر دیجیتال  کاپیتان وردپرس
نماد پرداخت امن با بانک ملت در  کاپیتان وردپرس

تمامی حقوق برای وبسایت رویش ذهن محفوظ است | طراحی شده با در تیم طراحی رویش ذهن